İndirim!

Yaşlıların Evde Bakım Gereksinimleri ve Evde Bakıma İlişkin Düşünceleri

150,00 

Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Stok kodu: NY19 Kategoriler:
Karşılaştır

Açıklama

Sosyal refah seviyesi yüksek olan ülkelerde, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, yaslı refahı alanındaki alternatif bakım modelleri, hızlı bir biçimde gelismis ve hizmet sunumunda, yaslının tercihleri göz önünde bulundurularak, onun bio-psiko-sosyal iyilik halinin gelistirilmesi esas alınmıstır. Bu dogrultuda yaslı bireyi, kurum bakımının olumsuz etkilerinden uzak tutmak amacıyla, onu alıstıgı ve sosyal iliskilerini sürdürdügü yasam alanı içerisinde, çesitli hizmetlerle destekleyerek, yasamını kendi evinde ve aile çevresinde sürdürmesine yardımcı olmak için evde bakım hizmet modeli, Batı’da uygulamaya aktarılmıstır. Evde bakım hizmetleri, yaslı birey ve ailesi tarafından, istendik bir hizmet olmanın ötesinde, yaslı bireyin bakım sorununa en uygun çözüm olarak kabul edilmektedir.

Yasamını kendi evinde sürdürmek, yaslı için üretken, basarılı ve bagımsız bir yaslanma sürecinin temelini olusturmaktadır. Yaslanmanın durdurulamayacagı, ya da geriye döndürülemeyecegi bilinen bir gerçektir. Fakat saglıklı, kaliteli ve uzun bir yasam sürmek mümkündür.

Günümüzde ortalama yasam beklentisi hızla artmaktadır. Kök hücre nakli ve genetik mühendisliginde meydana gelen ilerlemelerin, önümüzdeki yıllarda kronik hastalıklara baglı ölümleri, önemli oranda düsürecegi, bu durumda gelismis ülkelerde insan ömrünün yaklasık yirmi yıl artarak, yüze ulasacagı tahmin edilmektedir. Türkiye ise gelismis ülkelere kıyasla, oldukça genç bir nüfus yapısına sahip olmakla birlikte, hızlı bir biçimde yaslanmaktadır.

Türkiye’deki yaslı sayısı, dünyanın birçok ülkesinin toplam nüfusundan fazladır. Tıbbi ve demografik alanda meydana gelen degisimler, yaslılıgı kronolojik ve sosyolojik açıdan yeniden tanımlanması gereken bir dönem olarak karsımıza çıkarmaktadır. Bireylerin yalnızca daha uzun degil, aynı zamanda, daha iyi yasayabilecekleri noktasından hareketle, yeni sosyal politikalar üretilmekte ve bu politikaların odagında basarılı bir yaslanma sürecinin gerçeklestirilmesi hedefide yer almaktadır.

Danıs, bu kitabında, yaslanma ve yaslılık olgusunu, biyolojik, psikolojik ve sosyal boyutları ile ele almakta, alandan topladıgı veriler ve zengin bir literatürden yola çıkarak, basarılı yaslanma modeli çerçevesinde, Türkiye kosullarına uygun, sosyal hizmet odaklı, evde bakım hizmet modelinin uygulamaya nasıl aktarılacagını tartısmaktadır.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Yaşlıların Evde Bakım Gereksinimleri ve Evde Bakıma İlişkin Düşünceleri” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Quick Navigation
×
×

Cart

Buy for 150,00  more and get free shipping